4 Nisan 2012 Çarşamba

Matematik ve Geometriyi bulan Sümerler bir Türk kavmi miydi ?

Sümerler, Mezopotamya 'da yaşamış uygarlığın temelini atmş bir kavim.Ama türk olduklarını ben 4-5 yıl önce tesadüf sonucu bir sitede öğrendim. Sonra araştırdığımda bunun kesin olduğu halde açıklanmadığı ve gizli tutulduğunu öğrendim..
2006 yılında ünlü bir sümerolog olan Muazzez hanım, sümerlerin %99 türk olduklarını açıklamış bloğunda..haberimiz olmadı..
Medyaya  yansıyan sümerlilerde başörtülü hanımların kötü olduğu bilgisi idi..yani asıl açıklaması örtbas edilmiş.
Ben bu bilgiyi bambaşka bir konu hakkında araştırma yaparken  www.mekanim.de sitesinde türklerin soyaağacı isimli resimde ağacın köklerinde sümerleri görmemle başladı..
Sayfanın Adminlerine sordum , doğruluğunu ..evet dediler.. Evet Atalarımız olan sümerlileri tanıyalım mı biraz?


Sümerler Matematik ve Geometrinin temellerini atmışlardır. (Dört işlemi bulmuşlar, dairenin alanını hesaplamışlar, çarpma ve bölme cetvelleri hazırlamışlardır.) Sümerliler astronomide de gelişmişlerdir. Burçları ilk Sümerler bulmuştur ve günümüze değin gelmiştir. Artıklı ve doğru bir takvim kullanmışlar, bir ayı 30, bir yılı 360 gün olarak hesaplamışlardır. Ayrıca Güneş saatini icat etmişlerdir. Dünyada ilk kez ay yılı hesabına dayanan takvimi Sümerliler bulmuşlardır.


Yerleştiklerinde çanak-çömlek yapmayı ve madenleri işlemeyi biliyorlardı. Aşağı Mezopotamya'da Dicle ve Fırat nehirleri kıyısında Uruk, Lagaş, Eridu, Ur, Kiş gibi kent devletleri kurdular. Gelişmiş bir yapı tekniği kullanıyorlardı. Yerleştikleri kesimlerde muazzam bir sulama sistemi kurup, kanallar, barajlar ve bentlerle hem seli önleyip bataklıkları kuruttular hem de düzenli sulamaya dayalı bir tarım geliştirdiler. Tekerleği de icat eden bu toplum tarlaları öküzlerin çektiği sabanlarla sürüyorlardı.
60 rakamına dayanan seksajismal sayı sistemini kullanan Sümerler'in "sos" dedikleri bu 60'lık birim bütün zaman ve mekân hesaplarında kullanılmaktaydı ve onları bir uyum içersinde birbirine bağlıyordu. Ayı 30, yılı 360 gün olarak hesapladılar. Gece ve gündüzü 12'şer saate böldüler. Bir yılı 12 ay olarak hesapladılar. Ay ve Güneş tutulmasını hesapladılar. Aritmetik ve geometrinin temellerini attılar. Çarpma ve bölme cetvellerini buldular. Daireyi 360 dereceye böldüler.

  kaynak: wikipedi sümerler

Hiç yorum yok: